Bu uygulamamızda, JQuery ile sürükleyerek kategoriler arası değiştirilebilir listeler oluşturmak. JQuery’nin listeler arası sürükle bırak yönteminin (draggable) yanında, Php ve MySQL’de veritabanıyla destekleyeceğiz çünkü yaptığımız sıralamanın başka yerlerde kullanabilmemiz için kaydedilmesi gerekiyor. Uygulamamızın veritabanı işlemlerinde, önceki yazımda geliştirdiğimiz PDO sınıfını kullanacağız. Yazımıza veritabanı yapısını göstererek başlayabiliriz. Ayrıca yazının sonunda sql dosyasını da bulabileceğiniz indirme bağlantımız bulunacak. İlki (üste bulunan) kategoriler, ikincisi ise liste adlı tablomuz.

id adi sirasi
1 Web sitesi 1
2 Programlama dili 2
3 Veritabanı 3

 

id adi sirasi kategorisi
1 Bcakir 1 1
2 Facebook 2 1
3 Instagram 3 1
4 Twitter 4 1
5 Google 5 1
6 Php 1 2
7 Python 2 2
8 Java 3 2
9 SQLite 1 3
10 MySQL 2 3
11 PostgreSQL 3 3

Yukarıda yer alan tabloları (kategoriler ve liste isimli) ve içerisindeki  kayıtlarını kullanacağız. Şimdi uygulamamızın index.php sayfasını yazabiliriz.

Kategorilerimizi ve bu kategorilerin içinde yer alan kayıtlarımızı veritabanından alıp gösterdik. Kayıtların sürükleyerek kategorisi değiştirildiğinde güncellemek için post işlemi yaptık. Aşağıda ise gönderilen kaydın id değerini ve kategorisini alıp güncelleme işlemini Php ile MySQL veritabanına yapacağız.

Yukarıda veritabanına PDO ile kategorilerimizin içeriğini kaydettik.

Bir Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.