JQuery ile sürükleyerek sıralanabilir (sortable) liste oluşturmak. Bu listeyi sadece Php ile değiştirmek için selectbox gibi bir input kullanmamız gerekirdi, ama artık bunu JQuery UI sürükle bırak (drag and drop) yöntemi ile hem daha görsel hem de daha kullanışlı olarak yapabiliriz. Uygulamamızda JQuery’nin yanında Php ve MySQL veritabanıda kullanacağım çünkü yaptığımız sıralamanın kaydedilmesini de istiyorum. Bu uygulamayla kategorileri ya da bir kategori altındaki yazıları kolayca sıralamamız mümkün. Yapacağımız uygulamanın (bundan sonrakiler dahil) veritabanı işlemlerinde, önceki yazımda geliştirdiğimiz PDO sınıfını kullanacağım. Yazımıza veritabanı yapısını göstererek başlayabiliriz.

id adi sirasi
1 Bcakir 1
2 Facebook 2
3 Instagram 3
4 Twitter 4
5 Google 5

Yukarıdaki veritabanı şemasını ve kayıtlarını kullanacağız listemizde. Uygulamanın sql dosyası indirme linkinde de bulunacak. Şimdi uygulamanın Html ve JQuery kısmını yazabiliriz.

Listemizin içeriğini veritabanından alıp gösterdik ve listenin sıralaması sürükleyerek değiştirildiğinde sıralamayı tekrar güncellemek için post işlemi yaptık. Aşağıda ise gönderilen liste id ve sırasını kontrol edip, değiştirme işlemini Php ile MySQL veritabanına yapacağız.

Yukarıdaki gibi sıralanabilir listeleri kolayca yapabilir ve sıralamanızı veritabanı yardımıyla kaydedebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.