Halk arasında daha çok yaşlı kişilerin hastalığı olarak bilinen 'Romatizma'nın gençleri de etkilediği ve yaklaşık 150 türü bulunduğunun tespit edildiği belirtiliyor.

Uzmanlar, romatizmanın, kas ve iskelet sistemini etkileyen ağrı, hareket güçlüğü ve kısıtlanması, şekil bozuklukları, sakatlık, hatta ölümlere yol açabilen geniş bir hastalık grubu olduğunu bildiriyor. Göz ve baş ağrıları, saç dökülmesinin bile romatizmanın habercisi olabileceğini vurgulayan uzmanlar, Türkiye'de yaklaşık 5 milyon romatizmalı hasta olduğunu bildiriyor.

Romatizmayı 'iltihaplı' ve 'iltihapsız' olmak üzere iki gruba ayıran uzmanlar, bunlardan insan hayatını tehdit edenin ise 'İltihaplı Romatizma' olduğunu kaydediyor. Uzmanlar, iltihaplı romatizma damarları etkilerse, hastanın genç yaşta kalp krizi veya felç geçirebileceğini ifade ediyor. İltihapsız Romatizma'nın en sık görüleninin ise yumuşak doku romatizmaları, kireçlenme ve daha çok kadınlarda rastlanan fibromiyalji rahatsızlığı olduğunu belirtiyor.

ROMATİZMAL HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ Uzmanların bildirdiğine göre, belirtileriyle birlikte romatizmal hastalıkların bazıları şöyle:

'Şiddetli saç dökülmesi, göz iltihabı, göz ve ağız kuruluğu, tekrarlayan karın ağrısı, ateş, şiddetli bel ağrısı, güneşe karşı duyarlılık, ciltte kabarma ve kızarma, el parmaklarında ağrı, ellerde morarma ve geceleri uyuşma, kireçlenme, kaslarda ağrı, morarma, kanama, el, ayakta karıncalanma ve soyulma, Ayak baş parmağında şişlik, baş ağrısı, ağız yarası, boy kısalması, ağrı, kızarık, sedef döküntüsü, dirsek ağrısı, tırnak çukurları, belden aşağı ağrı, toplardamar iltihabı, dizlerin ağrıması, şişmesi, merdiven inerken, çıkarken ağrı hissetme, cilt içi iltihaplı iri sivilceler, topuk ağrısı, şişme ve tırnaklarda kırılma.'

TEDAVİSİ Romatizmal hastalıklar çok çeşitli olduğu için sebepleri ve belirtilerinin de farklı olduğunu kaydeden uzmanlar, "Romatizmal hastalıkların çoğu zaman tedavisi mümkün. Ancak tedavinin başarılı olabilmesi için mutlaka doktorun tavsiyesinin yerine getirilmesi gerekir. Hastalar ilaçları kullanıyor ama, tavsiye edilen ve iyileşmenin bir parçası olan egzersizler, ya da yürüyüş, zayıflama gibi tavsiyelere uyulmuyor. Bu defa da hastalığın iyileşmesi gecikiyor. Romatizmal ağrılar başladığı zaman hemen doktora gidilmeli. İlaçlarla birlikte egzersizler yapılması, gerekli ise mutlaka yerine getirilmeli. Egzersizden kasıt, Günde yarım Saat yürüyüş, ya da doktor tavsiyesine göre egzersizlerdir. Bu konuda yüzme son derece faydalıdır. Hasta, soğuk, stres ve aşırı yorgunluktan kaçınmalı, mümkünse tatil yapmalıdır" önerisinde bulunuyorlar. İHA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.