Kulak görmek evlat, mal ve rütbeye isarettir. Bazen “kulak, ilim, akil, din ve kendisiyle iftihar edilen evlat ve akrabaya alamettir. Kim kulaginin büyüdügünü ve güzellestigini, yahut ondan nur çiktigini veya girdigini görse, hidayet ve Ailah-u Teala’ya itaatine ve emirlerini kabul etmesine isarettir. Kulaginin küçük oldugunu, ona kötü bir korkunun girdigini veya çiktigini gören kimsenin haktan aynlip sapikliga düsmesine ve Allah’in gazabini celbedecek bir seyin yaninda bulunmasina isarettir. Kulak kesilmesi ve kulagin yoklugu, yeryüzündeki fesat ile tabir edilir. Bir kimsenin Rüyada kulagi üzerine bir kulak daha ziyadelestigini görmesi rüya sahibinin arzu ettiÇi bir seye ulasmasina isarettir. Ziyadelesen kulak güzel ise arzu ettigi sey de hayirlidir. Rüyada kulaginin çok oldugunu görmek, çesitli ilim dallarina yahut rüyayi gören kimsenin bir halde sabit kalmamasina isarettir. Bazen kulak görülmese kulaga takilan küpe v.s. gibr seylere isarettir. Kulagini, hayvanattan birisinin kulagi gibi oldugunu görenin rütbesi elinden gider ve O’na olan hürmet azalir. Bazi tabirciler, kulak, erkegin hanimi, kizi veya baska kadinlandir, demislerdir. Kulagmdan bir sey noksan oldugunu gören kimsenin hanimi veya kizinda yaramaz bir is meydana gelecegine alamettir, Kulaginda fazlalik görenin haniminda veya kizinda bir asirilik meydana gelir, iyi isittigini gören kimsenin rüyasi, anlayisina, ilmine, sihhatine, dindarligina ve güzel itikat sahibi olusuna isarettir. Sagir oldugunu görmek, o kimsenin dininde fesadina isarettir. Kulagini yarim gören kimsenin hanimi ölür. Kulaginin kesik oldugunu ve bunu da kimsenin bilmedigini gören kimsenin hanimina ve kizma birisi tarafindan hile yapilir. Bir kulagi oldugunu gören yakinda ölür. Bazi tabirciler demislerdir ki: Eger kendisinde birbirine benzer güzel güzel kulaklar oldugunu görse, sevindirici ve memnun edici güzel haber isitir. Eger kulaktan birbirine benzemez ve güzel olmazsa kötü gördügü ve sevmedigi haberleri isitir.

Kulaklar rüyada göründükleri şekil itibarı ile büyük iseler eğer; halk arasında söylenen “can kulağıyla dinlemek” deyimi içkinliğinde kişinin anlamaya açık olarak her şey ile alakadar olduğuna; küçük iseler eğer bu hadisenin tam tersine işaret ederler. Kulakların küpeli olması kişinin bir ilkeye veya başka kişilere sorumluluk hissiyatında olarak bağlı olduğuna ve sorumlulukları içkinliğinde halk arasında söylenen “kulağına küpe olmak” deyiminde belirtilen nasihatlerde seyir eden olduğuna işaret eder. Bir kişinin kulak çektiğini görmek ise halk arasında söylenen “kulağını çek” deyimi içkinliğinde bu deyimin işaret ettiği nasihat vermeye yorumlanır. Kulağa mırıldanmak, bir sırrı konuşmaya işaret eder.

Kulak çınlaması ise bir kişinin, kulağı çınlayanı andığına işaret eder. Kişinin kulağı delik ise eğer kulağı delik kişinin bir çok şeyden haberdar olduğuna işaret eder.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.