Amasya Sağlık İl Müdürlüğü, Günde 3 öğün yemeğin yenilmesini şart koşarak sağlıklı beslenmenin Altın kurallarını açıkladı.

Yapılan açıklamada, günde 3 öğün yemek yenilmesi gerektiği, zevke göre iyi beslenme planının uygulanabileceği ifade edilerek, yağsız etlerin tercih edilmesi, etle pişirilen yemeklere yağ eklenmemesi, tavuk ve hindinin derisiz beyaz etinin tercih edilmesi gerektiği, yağsız et ve tavuk Suyunun kullanılabileceği, haftada en az 2 kere balık eti yenmesi gerektiği, kuru baklagillerin son derece zengin düşük yağ içerikli kaynağı oldukları, bu yemeklerin pişirilirken içlerine et eklenmemesi gerektiği belirtildi.

Az yağlı süt, yoğurt ve peynirin tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri, yağ oranı azalmış süt ve yapay tatlandırıcıyla yapılmış dondurmaların tercih edilmemesi, besinlere eklenen yağ miktarlarına dikkat edilmesi, patates kızartması yerine patates salatası veya patates püresi tercih edilmesi gerektiğini, pilav, makarna, börek pişirirken eklenen yağ miktarını yarıya indirilerek alınan yağ miktarının azaltılabileceğini ve evde yapılmış yağ ve şeker oranı azaltılmış, kepek ve Yulaf eklenmiş kurabiye ve keklerin tercih edilebileceği açıklandı.

Meyve ve sebzelerin yağ içeriği düşük harika besinler olduğu, meyvenin öğün aralarında yenmesi gereken ideal bir besin olduğu, evlerde bol miktarda bulundurulmasında ve seyahate çıkarken herkesin yanına almasında fayda bulunduğu ifade edilirken, hazır yemeklerden uzak durulması, bu yemeklerin yağ içeriğinin ev yemeklerinden daha fazla olduğuna işaret edildi. İHA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.