Kim daha fazla yaşamayı istemez ki?

Yediklerimize içtiklerimize dikkat ederek yaşam kalitemizi artırabilir, tahmini yaşam süremizi uzatabiliriz.

İşte uzmanların ömrü uzatma etkisi gösteren 7 yiyecek önerisi…

Uzmanlar, uzun yaşamın sadece genetik mirasa bağlı olmadığını, bizim kontrolümüzde olan pek çok faktörü dikkate alarak yaşamımızın kalitesini ve süresini belirleyebileceğimizi söylüyorlar. Bu faktörler; beslenme, spor yapma, uyuma ve sağlığımızı etkileyen diğer her şeyi içeriyor.

İşte uzmanların görüşlerinden ortaya çıkan, ömür uzatan 7 yiyecek…

Kansere karşı koruyucu: BROKOLİ

Brokoli ve diğer turpgiller ailesine dahil olan sebzeler, sulforafan ve diğer antioksidanlarla doluymuş. Bu özelliğinden dolayı serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı Sağlıklı hücrelerin korunmasına yardım edermiş.

Brokolinin nasıl tüketilmesi gerektiğine gelince, çiğ yemenin daha iyi olduğunu söylemek gerekiyor. Son yapılan çalışmalara göre brokoliyi Suda haşlamak, içindeki kanserle savaşan Maddelerin büyük bölümünün yok olmasına yol açıyormuş.

Kalp sağlığı için: TAM TAHILLILAR

Tam tahıllılarda çeşitli antioksidanlar ve vitaminler bulunur. Bu yiyecekler birer lif kaynağıymış. Dolayısıyla yüksek kolesterole karşı korunmaya ve diyabete karşı kan şekeri seviyesini düzene sokmaya yardım edermiş. Diyabete karşı korunmada da etkili olduğunu söylemek gerekiyor.

Tam tahıllı özelliği taşıyan Yulaf, “avenantramide” denilen, kolesterole karşı koruyucu özellik taşıyan özel bir antioksidana sahipmiş.

Beyin, kemikler ve kaslar için: ÜZÜMSÜ MEYVELER

Çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi üzümsü meyveler sadece ömrü uzatmakla kalmıyor, yaşam kalitesinin artmasını da sağlıyormuş. Serbest radikallerin zararlarına karşı koruyucu özellikte antioksidanlara sahip olan üzümsü meyvelerin özellikle antosiyanin adlı antioksidanı; beyin fonksiyonlarını, vücut dengesini ve kasları korumada etkili olduğu zaten biliniyor.

Enflamasyona (iltihaplanma) karşı: SİYAH ÇİKOLATA

Bitter çikolata, enflamasayon azaltıcı flavonoidlerle doluymuş. Ayrıca antioksidan ve kan pıhtılaşmasını önleme özelliklerine de sahipmiş.

Enflamasyon azaltma, yaşam süresine direkt etki eden bir özellikmiş. Çünkü araştırmalar, moleküler enflamasyonun daha fazla yaşlanma ve hücre ölümlerinde sorumlu olabileceğini gösteriyor.

Kanseri önlemek için: DOMATES

Domates harika bir likopen kaynağıymış. Yağda eriyebilen bu besin maddesi, prostat, akciğer ve mide kanserleri gibi bazı kanserlere karşı korunmada etkiliymiş.

Betain gücü için: PANCAR

Pancar, betain yönünden zenginmiş. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre betain, enflamasyonu önlemede belirleyici öneme sahip bir birleşikmiş.

Kolesterolü düşürmek için: CEVİZ

Ceviz, enflamasyonu (iltihaplanmayı) azaltıcı etki gösteren omega 3 tipi yağ asidi grubunda bulunan alfa linoleik Asit kaynağıymış. Bu asit kalp krizine karşı koruyucudur ve kalp atım bozukluklarını önlermiş.

Netice itibarıyla, daha sağlıklı ve uzun ömür yaşamak için bunlara dikkat etmek, kişinin menfaatine. Ben bunların içinde çikolata’nın dışındakileri rahatlıkla tüketirim. Zaten tüketiyorum da.

Mesut Karip

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.