Kahvaltının bireylerin günlük performansları üzerindeki etkisiyle ilgili yapılan tüm çalışmaların, kahvaltının zihinsel ve fiziksel performans üzerinde önemli oranda etkisi olduğunu ortaya koyduğu belirtildi.

Nestle Kahvaltılık Gevrekler Ürün Müdürü İsmail Bütün, açıklamasında gelişmiş ülkelerde kahvaltılık gevreklerin Sağlıklı beslenmenin ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti. Bütün, "Tempolu hayatımızın koşuşturması içinde kahvaltı ihmal etmeye en yatkın olduğumuz öğün. Oysa, beslenme uzmanlarına göre, kahvaltı günün en önemli öğünü ve bu önemli öğün atlandığı takdirde diğer öğünler ve atıştırmalarla günlük beslenme ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Kalsiyum açısından zengin, lif oranı yüksek, yağ ve Tuz oranı düşük, zengin vitamin ve Mineral içeriğine sahip Nestle Kahvaltılık Gevrekler hem besleyici, hem lezzetli hem de pratik bir kahvaltı alternatifi oluşturuyor" dedi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Selahattin Dönmez ise, genç nesilde kahvaltı alışkanlığını değerlendirirken, okul öncesi öğrencilerin yüzde 16'sının beslenmelerinin bozuk olduğuna dikkat çekti ve bu çocukların yüzde 14-25'inin yaşıtlarına göre daha zayıf ve kısa boylu olduğunu, okul çağındaki çocukların ise 17-35'inden fazlasında Kansızlık (anemi) görüldüğünün altını çizdi.

LİF ORANI YÜKSEK KAHVALTININ YARARLARI Uzmanlar, lif oranı yüksek kahvaltının yararlı olduğu konusunda birleşiyor. Uzmanlara göre bu gıdaların yararları şu başlıklar altında toplanıyor:

Kalp dostu lifli gıdalar: Araştırmalar yüksek oranda lifli gıdalar tüketenlerin, kan kolesterol ve kötü huylu kolesterol (LDL) düzeylerinin düşük olduğunu ve özellikle işlenmemiş tahıldan elde edilen kahvaltılık gevreklerin koroner kalp hastalığına karşı koruyucu etki sağladığını ortaya koyar.

Sindirim sistemine yararları: Diyet lifi, bağırsakta fermantasyona uğrar ve Suyu tutarak kabızlığı önler. Böylece sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Kansere karşı etkili: Lifler bağırsaktaki Kanser yapıcı Maddeleri yapılarına bağlayarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar ve kolon kanser riskini azaltır. Ayrıca, östrojen metabolizmasını düzenleyerek kadınları Göğüs Kanserinden de korur.

Şeker hastaları için ideal : Şeker hastaları tarafından diyetle alınan yüksek oranda lifin, daha uzun sürede emilmesi nedeniyle kan şekerini daha düşük seviyede kontrol altına aldığı bilinmektedir.

Beslenme uzmanları, kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu ve günün ilk öğünün atlanmaması gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar Güne dinç, sağlıklı ve enerjik başlamanın yolunun kahvaltı yapmaktan geçtiğini, sabahları kahvaltı yapıldığı takdirde, vücudun Gün boyu alması gereken enerjinin temellerinin de oluşmuş olduğunu kaydediyor. Araştırmalar, kahvaltı yapmayan kişilerin öğrenme yeteneklerinde azalma, belleklerinde zayıflama, günlük işler ve performanslarında düşme ve çevreye karşı ilgide azalma görüldüğünü işaret ediyor.

KAHVALTININ ÇOCUKLAR İÇİN ÖNEMİ Harvard Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalarda kahvaltı yapan öğrencilerin kahvaltı yapmayanlara göre daha başarılı olduklarının kanıtlandığı belirtiliyor. Boston'da yapılan başka bir çalışmada ise, öğrencilere dört Ay boyunca uygulanan kahvaltı programıyla, bu öğrencilerin özellikle matematik derslerinde daha başarılı olduklarının ve devamsızlıklarında azalma saptandığının belirlendiği ifade ediliyor.

Türkiye'de 1985 yılında yapılan bir araştırmada ise, okul öncesi çocukların yüzde 16'sının beslenmesinin bozuk olduğunun ve öğrencilerin beslenme alışkanlığı incelendiğinde yüzde 60-85'inin sabah kahvaltısı yapmadığının belirlendiği kaydediliyor. Bu çocukların yüzde 25-43'ü kahvaltıda simit, gofret, çikolata, sandviç gibi besinler tüketirken, lise çağındaki kız öğrencilerin yüzde 28.6'sı ise hiç kahvaltı yapmıyor.

Oysa, Amerika'da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, kahvaltı eden öğrencilerin derste daha katılımcı olduğu, okuldaki disiplin sorunlarının da yüzde 50 oranında azaldığı belirtiliyor. Araştırmada dikkat çeken bir başka unsur ise, belirli bir zaman sonra, öğrencilerin matematik notlarının yüzde 16'ya, okuma notlarının da yüzde 10'a kadar artış göstermesi oluyor. Bunun yanı sıra revire yapılan ziyaretlerdeki gözle görülür azalma da dikkat çekiyor. Öğrenciler, karın ve baş ağrılarından daha az şikayet ediyor.

Kahvaltı etmeyen öğrenciler ise, konsantre olmakta zorlanıyor, huzursuz oluyor ve huzursuzluk yaratabiliyor. Kahvaltı etmeyen öğrencilerin kan şekerleri düşük çıkıyor ve öğrenciler daha çabuk yoruluyor. İHA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.