Günlük hayatta dikkat edilecek bazı ayrıntıların selülit tedavisinde etkili olduğu belirtildi. İnternette yer alan 'lokman-hekim.com' adlı sitede, selülit hastalarının dikkat etmesi gereken hususlar yayınlandı.

selülit tedavisinin ilk adımını, Protein yönünden zengin, yağ yönünden fakir olan bir diyet ve yoğun egzersiz programının oluşturduğunun ifade edildiği yazıda, kan dolaşımını hızlandıran suyun, aynı zamanda vücutta bulunan işe yaramayan toksinlerin atılmasını da sağladığı, bu sayede selülit oluşumunu engellediği kaydedildi.

"selülit tedavisinde taze sebze, meyve ve tahılları içine alan bir diyet programı da önerilmektedir" denilen yazıda, selülit hastalarının tabii Alkol, kafein ve karbonatlı içeceklerden, tereyağı ve kırmızı etten uzak durmaları öğütlendi. Bunların dışında selülit hastalarına şunlar tavsiye edildi:

"Banyodayken önce Sıcak, sonra soğuk Su ile duş almak ve duş sırasında selülitli bölgeleri fırça ile aşağıdan yukarıya doğru fırçalanmak da kan dolaşımını hızlandıracağından, selülitlere etkisi olmaktadır".

Portakal kabuğu olarak nitelendirilen ve vücutta bu isme yaraşır bir görünüm sergileyen selülit, fazla büyümüş yağ hücrelerinden kaynaklanıyor.

Toplu iğne başı büyüklüğünde olan yağ hücrelerinde, besinlerden alınan yağlar, mikromoleküller halinde depolanmakta ve vücut ihtiyaç duyduğu zaman da bu Moleküller serbest bırakılarak enerji haline dönüştürülmektedir.

Ancak bu işleyiş, Sağlıksız, aynı zamanda düzensiz beslenme, hormonal bozukluklar, yetersiz Sıvı alımı, stres ve hareketsiz yaşam tarzı gibi etkilerle bir anda değişiyor.

Hal böyle olunca da yağ hücreleri genişleyip, hücre içinde ve etrafındaki lenf ve kan dolaşımını engelleyerek, özellikle kalça, bacak ve karın bölgelerinde derinin portakal kabuğuna benzer pütürlü bir görünüm kazanmasına sebep oluyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.