Uzmanlar, şok diyetlerin insan sağlığını bozduğunu belirterek, diyetle ve uzman kontrolünde yüzde 10 zayıflamanın birçok hastalık riskini azalttığını kaydetti.

Acıbadem Bursa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu, kilo vermenin birçok faydası olduğunu ifade ederek, toplam kilonun yüzde 10-15'ini vermenin pek çok hastalık riskini azalttığını söyledi. Sağlıklı diyet ve zayıflama hakkında bilgi veren Sangu, şişmanlığın bir estetik problemi olmaktan öte bir hastalık olarak kabul edildiğini belirtti. Kilolu olan herkesin sağlığı için zayıflama çabasında olduğunu kaydeden Sangu, "Yapılan araştırmalar kilo vermenin sayısız faydasını ortaya koyuyor. Kilo vermeye başladığınız andan itibaren, insülin direnci düşüyor, dokular insülini kullanmaya başlıyor. Kan şekeri, dolayısıyla açlık kontrol altına alınıyor, kolesterol ve tansiyonu düşürüyor. Kalp damar hastalığı riski azalırken, bağışıklık sitemi güçleniyor. Hatta Depresyona yatkınlık dahi azalıyor. Ancak tüm bu yararlar kontrollü ve dengeli bir şekilde kilo verildiği zaman ortaya çıkıyor. Haftada 0.5-1 kilogram kayıp sağlıklı ve kalıcı kilo kontrolüdür. Ağırlığınızın yüzde 10-15'ini kaybetmek pek çok hastalık riskini azaltabilir" dedi.

Kısa sürede kilo vermeyi hedefleten ve bu kurallara uymayan pek çok diyetin kişinin sağlığını bozduğunu belirten Sangu, diyet yapanlara ise şu önerilerde bulundu:

"İnsan kendisi için uygun olan besini gerekli miktarlarda, doğru zamanda almalı. Yeme alışkanlıklarını değiştirmek için değişiklikler yavaş yapılmalı. Hedefler kısa süreli ve gerçekçi olmalı. Yemekler yavaş yenerek, iyi çiğnenmeli. İçeriği bilinmeyen hazır gıdalar tüketilmemeli. Seyahat, tatil ve özel Günler iyi dengelenmeli. Bol Su tüketilerek, az ve sık beslenip, öğün atlanmamalı. Kahvaltı alışkanlığı mutlaka edinilmeli. Tuzu az tüketerek, posalı yiyecekler tercih edilmeli. Kuru baklagiller haftada en az 2-3 kez tüketilerek, düzenli, pratik, zevkli ve çok yönlü uygun egzersiz yapılmalı. iha

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.