Sıcak ve soğuğun nöbet değiştiği mevsim olan sonbaharın, birçok kronik hastalığı yeniden canlandırdığı bildirildi.

Havanın serinlemesiyle birlikte yaşlı ve çocukların daha kolay soğuk aldığını ve solunum hastalıklarının sık görüldüğünü hatırlatan uzmanlar, solunum borusu iltihabı sorunu olanların, Hava değişimlerine karşı daha hassas olduklarını ve bu değişime uyum sağlama kabiliyetinin düşük olmasından dolayı, üst solunum borusundaki enfeksiyon nedeniyle kolayca yeniden hastalandıklarını belirtti. Yaprakların dökülmesiyle birlikte Havada alerjiye yol açan birçok Maddenin oluşmasının da, solunum borusu enfeksiyonu ve nezle gibi hastalıklara yol açtığını vurgulayan uzmanlar, eklem iltihabı olan hastaların sonbahara girildiğinde yine klimalı ortamlarda bulunmaları durumunda, rahatsızlıklarının yeniden ortaya çıkabileceği, bunun yanı sıra boyun fıtığı ve gut hastalığı gibi hastalıkların da yeniden canlanma olasılığının yüksek olduğunu bildirdi.

Havanın serinlemesinin ayrıca kronik mide hastalığının yeniden canlanmasını da körüklediğine, kimi insanlarda mide kanaması ve mide ülserine yol açtığına dikkat çeken uzmanlar, mide rahatsızlığı olanların, kendilerini Sıcak tutmalarının yanı sıra uygun bir mönü seçmelerini, yemekleri zamanında ve ölçülü yemeleri, sigara ve içkiden uzak durmalarını önerdi.

Solunum sorunu olanların bulundukları ortamın hava dolaşımına, Havanın temiz tutulmasına, hava değişimine göre giysi seçmeye ve alerjiye yol açan ortamlardan uzak durmaya özen göstermelerini isteyen uzmanlar, eklem iltihabı olanların ve gut hastalarının da soğuktan korunmaları gerektiğini kaydetti. iha

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.