Zayıflamak için strese giren kadınların strese bağlı olarak kilo aldıklarını bildirildi. Uzmanlar, stresin merkezi yağ depolama sistemini harekete geçirerek, cortisol Hormonu salgılanmasını körüklediği ve bunun da kilo almaya yol açtığını söyledi.

Uzmanlar, stresi, organizmanın bedensel ve ruhsal sınırlarının zorlanmasında oluşan bir durum olarak tanımlıyor ve bir tehdit yada zorlanma ile karşılaşan bireyin, bununla başa çıkamayacağı düşüncesi ile strese girdiğine dikkat çekiyor.

NEDENLERİ, BELİRTİLERİ VE TETİKLEYİCİLERİ Uzmanlar, stresin, bireyle fiziksel olarak çarpıntı, kas gerilimi, kan Basıncının artması, uzun dönemde ise baş ağrısı, migren, yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına; duygusal olarak ise, endişe, karamsarlık, kızgınlık, öfke yarattığını söylüyor. Stresin, uzun dönemde kronik sıkıntı ve Depresyon, psikotik depresyon, fobiler, kişilik değişiklikleri, kişiliğin çözülmesi gibi ruhsal hastalıklar oluşturabildiğini kaydeden uzmanlar, çevre koşulları, sosyal yaşam, iş dünyası, Aile yaşamı gibi dış etkilerin yanısıra her bireyin kendi özgün dünyasındaki duygular, duygulanımlar, dürtüler, çatışmaları da stres tetikleyici olarak tanımlıyor.

STRES DİYET VE EGZERSİZDE TERS ETKİ YAPIYOR Diyet uzmanları, bireyin yaşadığı stresin, diyet ve egzersizlerin de bir numaraları düşmanı olduğunu söylüyor. Bilim adamları, stres ve depresyonun, genellikle kadınlarda cortisol hormonunun salgılanmasını hızlandırdığını ve kadınlarda bu yüzden kalça genişlemesinin ve yağ birikiminin meydana geldiğine işaret ediyor.

Menopoz geçirmiş ve vücutları yağ depolamış olan 30 Sağlıklı kadın ile menopoz geçirmiş sağlıklı 29 kilosuz kadın üzerinde yapılan stres araştırması bu gerçeği tam olarak ortaya koyuyor. Araştırma sonucuna göre, üç stresli Gün ile bir dinlenme gününde yapılan cortisol değerlendirmesinde, knonik stres içinde olan kilolu kadınların, daha az kilolu kadınlara göre, daha fazla cortisol Hormonu salgıladıkları belirlendi.

Araştırmalarda, vücutlarında yağ birikimi az olan geniş kalçalı kadınlardan stres içinde olanların ise, yağ birikimi az fakat stres içinde olmayan geniş kalçalı kadılara göre daha fazla cortisol hormonu salgıladıkları saptanmış bulunuyor. Bilim adamları, stresin, merkezi yağ depolama sistemini harekete geçirerek, cortisol hormonu salgılamasını körüklediği ve bunun da kilo almaya yol açarak, kilo sorununu çözülmez hale getirdiğine dikkat çekiyor.

Araştırmacılar, fazla miktarda Alkol tüketimi olan ve yetersiz uyuyanlarda da egzersiz ve diyetin kilo almayı önleyemediğini bildirdi. iha

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.