Ağızdaki kuruluğun, vücudun zarar görmeye başladığının işareti olduğunu hatırlatan uzmanlar, "Susuzluk pek çok hastalığa sebep olabilir" diyor.

Uzmanlar, böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayabilmek için Günde 10 bardak Su içilmesi gerektiğini belirtiyor. ağız kurumaya başladığı an hemen su içilmesinin şart olduğunu söyleyen uzmanlar, "Bu durum, hücrelerin su kaybetmeye ve hasar görmeye başladığını gösterir. Ağızda kuruluk oluşması, susuz kalan hücrelerin alarmıdır. Susuzluk giderilmezse Depresyon, stres oluşabilir. Hatta kansere kadar giden rahatsızlıkları tetikleyebilir" uyarısında bulunuyor.

Vücudun her Gün 2 Litre suya ihtiyacı olduğunu ifade eden uzmanlar, bir anda yüksek miktarda tüketilmesi yerine sık sık ve az miktarda içilmesini tavsiye ediyor. Uzmanlara göre, gece uyurken soluk alma ve terleme yoluyla vücudun kaybettiği Sıvı miktarını tekrar kazanmak için, uyandıktan sonra 2 bardak su içilmesi gerekiyor.

Yemeklerden yarım Saat önce içilen 1 bardak suyun, yemek yenildikten sonra kanı yoğunlaştırarak hücrelerin sıvı kaybetmesine sebep olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu yüzden, yemeklerden 2.5 saat sonra da 1 bardak su içilmesinin şart olduğunu bildiriyor. Uzmanlar, uyumadan önce de 1 bardak su içildiğinde vücudun kaybedeceği sıvı miktarının en aza indirgenmiş olduğunu kaydederek, "Çalışma saatlerinde de su tüketiminin aksatılmaması gerekiyor. Çünkü Su, beynin doğal enerji kaynağı. Susuz kalındığında beyin hücreleri arasındaki iletişim kopuyor ve düşünce kabiliyetinde zayıflama oluşuyor" diyor.

İdrar renginin koyu ve yoğun kokulu olmasının, vücudun susuzluk çektiğini gösterdiğini belirten uzmanlar, baş ağrısında da su tüketiminin arttırılmasını tavsiye ediyor. Şekerli içecekler, kahve ile çaydaki şeker ve kafeinin hücrelerdeki sıvıyı azalttığını ifade eden uzmanlar, bu yüzden meyve Suyunun ardından da su içilmesi gerektiğini vurguluyor. Uzmanlar, aşırı su tüketiminin ise kan, beyin ve kaslardaki Tuzu sulandırarak etkin şekilde çalışmalarını önlediğini kaydederek, günde 6 litreden fazla su içilmesinin ise 'su zehirlenmesi'ne yol açarak ölümlere sebep olabildiği uyarısında bulunuyor.

Diğer taraftan, yapılan araştırmalar, günde ortalama 5 bardak su içenlerin kalp krizi geçirme riskinin azaldığını, 6-7 bardak su içenlerin de depresyonun etkilerinden daha kolay kurtulduğunu ortaya koydu. Ayrıca uzmanlar, kadınlarda göğüs Kanser riskini azaltmak için en az 4 bardak su içilmesini ve yüksek tansiyonu önlemek için de günde 10 bardak su içilmesini tavsiye ediyor. İHA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.