Vişne, kayısı, şeftali, elma, üzüm gibi mevsim meyveleri, vitaminler ve Mineraller bakımından son derece zengin. Uzmanlara göre, kolalı ve asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve Suyu içmeyi tercih etmek, Sağlıklı bir yaşama atılacak önemli bir adım.

Yaz mevsiminin birbirinden lezzetli meyveleri, içerdikleri vitaminler ve Mineraller sayesinde tam bir şifa kaynağı. Kolalı ve asitli içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları içilmesini öneren uzmanlar, bunların faydalarını şöyle sıralıyor:

Vişne suyu: Ateşli hastalıklara karşı güçlü bir silah olan vişnede A Vitamini ve potasyum bulunduğunu belirten uzmanlar, ateşi düşürüp susuzluğu gideren vişne suyunun, ateşli hastalıklardan sonra asitleşen kanı temizlemeye de yardımcı olduğunu bildiriyor. susuzluğu giderdiği gibi vücutta biriken fazla Suyun dışarı atılmasında da etkin rol oynayan vişne suyu, mide ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlıyor.

Kayısı suyu: Uzmanların grip ve soğuk algınlığına karşı önerdiği kayısı, içerdiği A, B3(Niasin) vitaminleri, kalsiyum, Magnezyum, potasyum ve fosfor sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kansızlığın giderilmesine yardımcı oluyor ve sinirleri gevşetip uyku veriyor. içerdiği kalsiyum ve Magnezyum sayesinde kemik erimesinin önlenmesine destek olan kayısı, doğal lif açısından da zengin bir meyve. Lifli bir meyve olduğundan bağırsakları koruyan kayısıda bulunan betakaroten ise kanserin, özellikle de Akciğer Kanserinin, kalp hastalıklarının ve kataraktın önlenmesine yardımcı oluyor.

şeftali suyu: Uzmanların verdikleri bilgiye göre, içerdiği A, B3 (Niasin), C vitaminleri ve folik Asit, betakaroten, potasyum ile gribe karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren şeftali suyunda, vücutta A vitamini oluşturan temel Madde olan betakaroten de bol miktarda bulunuyor. Antioksidan özelliği ile toksit maddelerin vücuda vereceği zararları önleyen şeftali suyu, sinir sistemi üzerinde olumlu etki yapıyor ve uykusuzluğu gideriyor. Sindirim sistemini çalıştırıp hazmı kolaylaştıran şeftali, aynı zamanda böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlıyor.

Elma suyu: Uzmanların verdikleri bilgiye göre elma, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan B3(Niasin) ve E vitamini, potasyum ve bol miktarda pektin içeriyor. Kan şekerini kontrol altında tutan elma suyu, baş ağrısına da iyi geliyor. Böbreklerin temizlenmesine ve kolesterolün düşmesine yardımcı olan elma suyu, bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini de sağlıyor. Grip ve soğuk algınlığını tetikleyen bedensel ve zihinsel yorgunlukların giderilmesinde etkin rol oynayan elma suyu ayrıca, romatizma, gut ve mide rahatsızlıklarının panzehiri olma özelliğine sahip bulunuyor. Elma Suyunun içindeki Bitki besinleri, kalp ve akciğer kanseri rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Damar sertliğini önleyen elma suyu, kan basıncını düşürerek tansiyonun yükselmesine engel oluyor.

Üzüm suyu: Bol miktarda A ve C vitaminleri, demir ve potasyum içeren üzüm suyunun vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağladığını belirten uzmanlar, antioksidan özellikli olduğu için cildin yaşlanmasını geciktirdiğini bildiriyor. Kan yapıcı özelliğinin yanı sıra romatizma ve mafsal ağrılarına da iyi gelen üzüm suyu, kalp sistemini düzenliyor, bedensel ve zihinsel yorgunlukları gideriyor. içerdiği diyet lifleri sayesinde bağırsakları yumuşatıcı ve idrar söktürücü özelliği olan üzüm suyu, organizmayı toksinlerden arındırıp temizliyor". (iha)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.