Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte özellikle bayanların fazla kilolarından kurtulmak için biliçsizce yaptığı diyetler sağlığı tehdit ediyor.

Diyetisyen Sevinç Akdur Akdağ, gazete ve dergilerde önerilen birçok diyet gördüğünü, bunlar karşısında dehşete kapıldığını belirterek, "Yaz mevsiminin gelmesiyle dergi ve gazetelerde yeralan diyetlerin sayısı arttı. Ancak diyet kişiye özeldir. Herkese tek tip diyet önermek tıp etiğine aykırıdır" dedi.

Diyetisyen Sevinç Akdur Akdağ, herkesin metabolizmasının farklı olduğunu ve bundan dolayı çeşitli Sağlık sorunları yaşayabileceğini vurgulayarak, "Kişiler farklı sağlık sorunlarına sahip olabilirler, kişilerin yaşları, boyları, vermeleri gereken kilolar birbirinden farklıdır. Bu sebeple herkese önerilen tek tip diyetler kişilerin yağ yerine Su ve kas kaybetmesine yol açar. Bu şekilde verilen kilolar hızla geri alınır. Ayrıca kas ve su kaybeden vücutta sarkmalar meydana gelir" uyarısında bulundu.

Kişilere tek tip diyetler önerilmesinin tıbbi etiğe aykırı bir davranış olduğunu ifade eden Akdağ, "Bu davranış pek çok riski de beraberinde getirebilir. Bu riskler tansiyon düşüklüğünden ani ölümlere kadar değişik bir yelpazede kendini gösterir" diye konuştu.

Diyet Kişiye Özeldir Önemli olanın hızlı kilo vermek değil, sağlıklı ve kalıcı kilo vermek olduğunu ifade eden Akdağ, bunun da ancak kişiye özel hazırlanacak diyetlerle mümkün olcağını belirtti.

Diyetisyan Akdağ, sağlıklı kilo vermek için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: "Öncelikle kişi bir sağlık sorunu olup olmadığını ya da diyet yapmaya engel bir durumu olup olmadığını öğrenmek için Dahiliye ya da endokrinoloji uzmanına muayene olmalı, gerekli kan tetkiklerini yaptırmalı. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra bir diyetisyene danışıp bünyesine uygun beslenme programını almalıdır. Sağlıklı bir diyet yaparak vereceğiniz 3-5 kilo, su ve kas kaybederek vereceğiniz 10 -15 kilo kadar sizi inceltir. Çünki boşalan yağ hücreleri bir sünger gibi küçülerek incelmenizi sağlar"

Parola Az sık ve Yavaş yemek Ayrıca verilen kiloların korunması ve sağlıklı beslenmek için bazı önerilerde bulunan Akdağ, kişilerin Güne kahvaltı ederek başlaması gerektiğini ifade ederek, "Sağlıklı ve bilinçli beslenmek için Günde en az 4 öğün yiyin. Acıkmadan yiyin, aksi takdirde kan şekeriniz düşer ve doymak için çok fazla yemek zorunda kalırsınız.Eğer ana öğünler dışında acıkırsanız elma-süt ya da peynir-bisküvi gibi ara öğünler oluşturun. Ana öğünlerinizde her besin gurubundan azar azar bulundurun. Günde en az 1.5 Litre su için. Şeker ve şekerli gıdalardan uzak durun, Tuzu azaltın. Kızartılmış ve kavrulmuş yiyecekler tüketmeyin ve haftada üç Gün kırkbeşer Dakikalık yürüyüşler yapın" şeklinde konuştu.

Kişilerin bu şartlara uyarak fazla kilolarını rahatça verebileceğini belirten Akdağ, sağlıklı beslenmek konusunda parolanın az, sık ve yavaş yemek olduğunu da sözlerine ekledi. iha

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.