Giresun Prof. Dr. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Opr. Dr. Tuncer Öztürk, özellikle yaz dönemlerinde gerçekleştirilen toplu sünnet organizasyonlarının enfeksiyon hastalıkları bakımından ciddi riskler taşıdığını söyledi.

Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sünnetin dini açıdan bir vecibe olmasının yanı sıra Sağlık açısından da erkekler için son derece yararlı olduğunu belirtti.

Yaz dönemlerinde yaşanan toplu sünnet organizasyonlarının enfeksiyon hastalıkları bakımından risk taşıdığını kaydeden Opr. Dr. Tuncer Öztürk, şunları söyledi:

“Toplu sünnetler ülkemizin bir gerçeğidir. Bazen sosyal boyuttan dolayı yapmak gerekiyor. Her çocuk hastanelere ulaşamıyor. Yapılan toplu sünnet organizasyonları tüm çocukların sünnet olmalarını sağlamakta. Yine bu tip organizasyonlar halkımızın daha da kolayına geliyor. Toplu sünnet organizasyonları güzel etkinlikler olmasına karşın, enfeksiyon hastalıkları bakımından da ciddi riskler taşıyor. Toplu sünnet organizasyonlarında sayı 50’yi geçmemeli. Yine sünnet yapacak hekimin de Günde 8’den fazla sünnet yapmaması lazım. Kullanılacak tıbbi malzemelerde çok iyi steril edilmeli, yeterli miktarda malzeme bulundurulmalı ve sünnetler Ameliyathane gibi hijyenik ortamlarda gerçekleştirilmeli. Hijyenik olmayan yerler ve kullanılacak malzemeler başta Hepatit B olmak üzere birçok enfeksiyon hastalığının çocuklara bulaşmasına neden olmaktadır. Aileler bu noktada çok dikkatli olmalılar”

Op. Dr.  Öztürk, 3-7 yaş aralığında erkek çocukların sünnet ettirilmemesi gerektiğini kaydetti.(A.A)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.