Türkiye’de erkeklerin yüzde 70’inin erken boşalma sorunu yaşadığını belirten Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe, “Türk erkeğinin ortalama sevişme süresinin 5 dakikadır. Çok fazla sayıda çift, cinsel doyumsuzluklarının nedenini bile anlayamadan yaşamlarını sürdürüyor” dedi.

Boşalma denetiminin öğrenilmesi için düzenli bir cinsel hayat gerektiğinin altını çizen Keçe, “Düzenli bir cinsel hayatı olan erkek, cinsel organının beyni olduğunu öğrenebilir” ifadelerini kullandı.

Dr. Keçe, Türkiye’de erkeklerin en önemli cinsel sorunları başında yer alan erken boşalma konusunda açıklamalarda bulundu. Türk erkeklerinin yüzde 70’inin erken boşaldığını hatırlatan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe, “Aslında tıp literatürlerinde sürekli olarak ya da yineleyici biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve erkeğin istemesinden önce boşalmanın olması olarak tanımlanan erken boşalma, kişiden kişiye değişebilen bir kavramdır” diye konuştu.

Türk erkeğinin ortalama sevişme süresinin 5 Dakika civarında olduğunu söyleyen Keçe, şöyle devam etti: “Ülkemizde erken boşalma konusunda yeterli bir bilinç düzeyi yoktur. Erken boşalma, sertleşme sorunuyla kıyaslandığında daha fazla görülmesine rağmen, erkeklerin cinsel işlev bozuklukları kliniklerine başvuru sıralamasında ikinci sırada yer almaktadır. Yani Türk erkeği sertleşmesini önemsemekte, erken boşalmasını ve partnerini tatmin etmeyi ise yeterince önemsememektedir. Bu nedenle çok fazla sayıda erkek veya çift, cinsel doyumsuzluklarının nedenini bile anlayamadan yaşamlarını sürdürmektedir. Boşalma denetiminin öğrenilmesi için düzenli bir cinsel hayat gerekir”.

Oldukça sık rastlanan cinsel sorunların başında yer alan erken boşalmanın cinsel terapi ile kolayca tedavi edilebildiğinin altını çizen Dr. Cem Keçe; erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin, cinsel terapi ve bir kaç basit teknikle erken boşalma endişesinden sıyrılıp, sevişmenin verdiği hazza odaklandıklarında, cinselliğin doğal bir zevk halini almasını sağlayabileceğini savundu.

“Erkek bedenini partneriyle uyum içinde hareket ettirmeli, şimdiye yoğunlaşmalı, o anı duyumsamalıdır ve cinsel birleşmenin ansızın son bulacağı kaygısı kafasından atmalıdır” diyen Dr. Keçe, şöyle devam etti: “Çünkü her cinsel sorun gibi erken boşalma da bu kaygıdan ya da bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Asıl sorun erkeğin cinsel işlevlerinde değil, cinsel işlevlerini nasıl yerine getirmesi konusundaki düşüncelerindedir. Aklını düşüncelerden arındıramayan, özgür ve doğal bir şekilde cinselliği yaşayamayan erkek tedirginlik duygusundan uzaklaşamaz ve boşalma konusunda sorun yaşar.

Bu nedenle erken boşalmada tedavinin esası, boşalma öncesi cinsel duyumların tekrar tekrar ve uzatılmış olarak yaşatılması ve erkeğin dikkatinin yüksek uyarılma düzeyindeki duyumlarına odaklanmasıdır. Erkek boşalmak üzere olduğunu uygun zamanda fark etmeyi öğrendiğinde, boşalmayı da erteleyebilecektir. Çoğu durumda, erken boşalma sorununu yaşayan sağlıklı erkeklerdir, ancak bunların boşalma kasları cinsel deneyimler boyunca çok az bir cinsel heyecanda bile boşalmayı başlatmaya koşullanmışlardır. Bu kassal davranış düzeltilebilir. Erken boşalma sorununa katkıda bulunan ve aynı zamanda tedavisindeki en önemli unsur da, erkeğin cinsel aktivite sırasında penisinden yayılan zevk verici cinsel duygulara dikkatinin yetersizliğidir.

Silah ateşlendikten sonra kurşunu kontrol etmek imkansızdır, ancak erkek cinsel heyecanını kontrol ederek dönüşü olmayan noktaya istemeden ulaşmayı engelleyebilir. Cinsel ilişki sırasında erkek penis uyarılarını etkili bir biçimde yöneterek cinsel heyecanını kontrol edebilir, ta ki cinsel heyecanı penisinden aldığı uyarılma derecesinde bağımsız hale gelene kadar. Penisten yayılan zevk verici duygular cinsel heyecanını kontrol ederken erkeğin en iyi yol göstericisi olacaktır, çünkü bu duygular bir cinsel aktivite sırasında erkeğin uyarılma düzeyini yüksek oranda belirler”.

Erken boşalmanın cinsel terapi ile yüzde 100 oranında tedavi edilebileceğini anlatan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Dr. Cem Keçe, sorunun tedavisine ilişkin şu önerilerde bulundu: “Cinsel terapide cinsel birleşme vakti gelinceye kadar yasaklanarak, tam bir cinsel bilgilendirme yapılır, erkeğin kafasındaki yanlış bilgiler ve cinsel mitler düzeltilir, yeri geldikçe cinsel işlevin fizyolojisi, kadının boşalması hakkında doğru bilgiler verilir. Erkeğin partneriyle olan genel ve cinsel iletişimi geliştirilmeye çalışılır”(iha)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.