Toplardamar bozukluğu olarak da bilinen varis tedavisinde, varis çoraplarının doktor denetiminde ölçü alındıktan sonra kullanılmasının daha faydalı olduğunu söyleyen Çağıner Hastanesi Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Hasan Yavuz, "Bilinçsizce kullanım, yarardan çok zarar veriyor" dedi.

Kanı kalbe geri taşıyan toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı Basınçtan dolayı düzgün kapanmasının engellenmesi sonucu damar yapısında meydana gelen genişlemeden ve bükümlerden dolayı varisler oluşuyor.

Bundan dolayı yeşilimsi, mor veya mavi renkte görüntü oluşturan bu damar kümelenmesi olarak bilinen varislerin günümüzde tedavisi de rahatlıkla yapılabiliyor.

Lazer ile varislerin tadavisini yapıldığını söyleyen Çağıner Hastanesi Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Hasan Yavuz, "Gecekrampları, ağrı ve kaşıntı en sık görülen şikayetler olup bazen derin bacak yaraları sonucu maalesef ekstremite kesimi söz konusu olabilir. Günümüzde artık varis tedavisi adına her şey yapılabiliyor. Skleroterapı, Lazer ile iç ve dış varis müdahaleleri büyük basarı ile yapılmakta ve hastalar 1-2 Gün içinde normal hayatlarına dönebilmektedir. Ancak her hastalıkta olduğu gibi tedavi sonrası yapılması gerekenler Sağlıklı ve uzun ömürlü bir süreç için çok önemli. Varis çorapları, varis tedavisininvazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. Hatta sürekli ayakta durmayı ya da oturmayı gerektiren mesleklerde koruyucu amaçla giyilmeleri tavsiye ediliyor. Özellikle varis tedavisi sonrası en az 3 – 6 Ay giyilmesi önerilse de, bizce yaz aylarında ara verilmek kaydıyla kış aylarında ömür boyu giyilmesi ve külotlu varis çorabı olması çok önemli. Diğer önemli nokta varis çorabı için mutlaka ölçü alınması gerekiyor. Aksi taktirde bilinçsizce kullanılan varis çorapları yarardan çok zarar vermektedir" dedi.(İHA)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.