Hafta sonu tatilinden, hiç hesaba katmadığınız bir-iki kilo fazla ile döndünüz. Kısa sürede ve acı çekmeden son aldığınız birkaç kiloyu vermek istiyorsanız, önerilerimize kulak verin.

* Alkol, fark etmeden kilo almanızı sağlayan en önemli etken. Alkolün her türlüsünü ve bir kadehini bile hemen kesin. Çünkü kendi kalorisinin yanı sıra aynı zamanda yağların vücuttan atılımını da yavaşlatır.

* Şekerli içecekleri de tüketmeyin. Meyve suları bile yüksek miktarda kalori içerirler. Bunların yerine bol miktar Su ve soda içebilirsiniz.

* Günde üç öğün salata yiyin. Salata, bol yağlı ve soslu olmadığı takdirde, çok az kalorili olmasının yanı sıra tokluk hissi yaratmakta birebir. Bu arada, yüksek miktarda şeker sebebiyle, günde 2-3 meyveden fazlasını yememeye dikkat edin.

* Ekmek, makarna, patates gibi “şişmanlatıcı” besinleri öğünlerden tümüyle kaldırmayın. Bunlar tokluk hissi uyandıracağından çok abartmamak kaydıyla yenilebilir. Ancak bu yiyecekleri hazırlarken içine kattığınız soslara dikkat edin. Yağ, mayonez ve hazır soslar bu yiyeceklerin olduklarından çok daha kalorili hale gelmesine sebep olur. Örneğin makarnanın üzerine, yağsız kıyma ile yapılan bir sostan sadece 2 kaşık koyun. Bunların yerine yemeklerinizi yağsız Domates sosu ve otlarla tatlandırın.

* Kilo vermeye çalıştığınız günlerde Sulu yemeklerin yanında Ekmek yemeyin. Böylelikle hem ekmekten hem de yağdan “tasarruf” etmiş olursunuz.

* Düzenli olarak egzersiz yapın. Yürüyüş, yüzme, aerobik, step, bisiklet… Seçim size kalmış, düzenli olsun yeter.

* Yemekleri tüm Güne dağıtın. Yani öğün atlamayın. Öğün aralarına küçük ara öğünler koyun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.