Gastroenteroloji uzmanı Doç. Dr. Alper Yurci, oruç tutarken mide sağlığını korumak için sahur ve iftarda Sağlıklı beslenmenin, iftar sonrasını ara öğünlerle desteklemenin ve bol Sıvı tüketmenin çok önemli olduğunu belirterek, ”Özellikle Ramazan döneminde lifli gıdalarla beslenmek, bol sıvı alınmak, yemekleri yavaş yemek ve hazmı kolay besinler seçmek, sofraların vazgeçilmez kuralı olmalıdır” dedi.

Memorial Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Yurci, Ramazan’da mide sorunları yaşamamak için alınacak önlemler ve mide hastalarının oruç tutarken dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.İftarda ağır, yağlı ve yüksek kolesterol içerikli besin tüketmek ve sahurda yemek yedikten hemen sonra yatmak gibi alışkanlıkların, özellikle reflü hastalarının şikayetlerini artırdığını kaydeden Dr. Yurci, ”Bu nedenle Ramazan’da mide yanması, Gaz, ekşime, kabızlık gibi sorunlara karşı, ağır Hamur tatlıları ve hamur işleri, fazla miktarda çay ve kahve tüketiminden uzak durulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BESLENME DÜZENİNDEN ÖDÜN VERMEMEK GEREKİYOR”

Doç. Dr. Yurci, oruç tutarken sağlıklı olmak için beslenme düzeninden ödün vermemek gerektiğini vurgulayarak, şunları bildirdi:

”Özellikle Ramazan döneminde lifli gıdalarla beslenmek, bol sıvı alınmak, yemekleri yavaş yemek ve hazmı kolay besinler seçmek, sofraların vazgeçilmez kuralı olmalıdır. İftarda hafif besinler tercih edilmeli, iftar sonrası ara öğünler yapılmalı ve sahurda da ağır yiyeceklerden kaçınmalıdır. Özellikle iftarda; sindirimi zor, ağır yemeklerden ve hayvansal gıdalardan uzak durmalıdır.

Toplumun yüzde 20’sinde görülen reflü şikayetleri, beslenme düzeninin değiştiği dönemlerde artmaktadır. Reflü hastası oruç tutmak istiyorsa sahuru kesinlikle atlamamalı, sahurda yemek yedikten hemen sonra yatmamalıdır. Yemeğin, yatma saatinden en az 1 Saat önce bitmiş olması gerekir. Reflü hastaları iftardan sahura kadar geçen süre içerisinde aşırı çay, kahve tüketiminden, hamur işi ve ağır tatlı gıdalardan da kaçınılmalıdır. Eğer pidenin üzerindeki susam fazlaysa ve kişiyi rahatsız ediyorsa pide tüketilmemelidir. Ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ya da şekerli kompostolar tercih etmelidir. Mide hastalığı olanlar, ağrı kesicileri bu dönemde bilinçsiz kullanmamalıdır. Çikolata, kahve, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması önemli yarar sağlar. Ramazan süresince kilo alınmaması, sıkı giysiler giyilmemesi ve gerektiğinde yatak başının yükseltilmesi de reflü şikayetlerinin artmasına karşı koruyucu önlemlerdir.”

ÜLSER VE GASTRİT HASTALARI YEMEK MİKTARINA DİKKAT ETMELİ

Gastrit ve ülser hastalarının Ramazan öncesi doktoruna danışarak gerekli koruyucu önlemleri almaları gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Alper Yurci, ”Ramazan süresince sağlıklı beslenme kurallarına mutlaka uyulmalıdır çünkü çok miktarda yemek hazımsızlığa, karın ağrısına, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bu rahatsızlıkları yaşamamak için dengeli beslenmeye, gerekli tüm besin öğelerinden az miktarlarda tüketmeye ve iftar ile sahur arasına, yatmadan 2 saat kadar öncesine küçük bir ara öğün sıkıştırmaya dikkat etmek gerekir” dedi.

Hafif mide şikayetleri olanların, alacakları küçük önlemlerle oruç tutabileceğini ifade eden Dr. Yurci, ”Ancak ağır mide rahatsızlıkları olanlar çok dikkatli davranmalıdır. Hasta; ciddi reflü şikayeti varsa, mide ya da bağırsakların ağır iltihabi bir hastalığı söz konusuysa, aktif ülser hastalığı varsa ya da karaciğerle ilgili önemli bir hastalığı bulunuyorsa oruç tutmaktan kaçınılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Alper Yurci’nin özellikle mide rahatsızlığı olanlar için sağlıklı iftar ve sahur önerisi ise şöyle:”İftarda 1-2 küçük hurma, 1 kase çorba, 1-2 dilim kepekli Ekmek, 1 parça yağsız peynir, zeytin. 15-20 Dakika sonra 1 porsiyon beyaz et (tavuk, hindi ya da balık), Ekmek yerine az miktarda kepekli pirinçten yapılmış pilav ya da makarna, zeytinyağlı sebze yemeği, yoğurt, salata. 2-3 saat sonra: Bir porsiyon meyve. Sahurda 1 tabak zeytinyağlı sebze, 1-2 dilim kepekli ekmek, sütlü tatlı ya da az şekerli komposto, meyve, bol miktarda su.”(İHA)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.