Kilo vermenin en etkili ve doğru yolunun, vücut yağ depolarının azaltılması olduğu belirtilerek, bunun yolunun da kişiye özel kalori kısıtlaması ve egzersiz programı olduğu bildiriliyor. Yarı aç kalarak, haftada 4-5 kilo verdiren genel diyetleri uygulayarak verilebilecek kiloların, vücut yağ depolarında herhangi bir azalma yapmayacağı, kaybedilen ağırlığın büyük kısmının kas kitlesi ve vücut Suyu olacağına dikkat çekiliyor.

Enerjinin besinler vasıtası ile alındığını ve beden faaliyetleri ile de harcandığını ifade eden uzmanlar, "Eğer alınan enerji miktarı harcanandan fazla ise artık enerji vücutta yağ olarak depolanacaktır. Bu depolama işlemini durdurmanın yolu, ya alınan

enerji miktarını harcanan miktara düşürmek (kalori kısıtlaması) ya da harcanan enerji miktarını alınan miktara yükseltmek (egzersiz) olacaktır. Eğer alınan miktar ihtiyaç duyulanın da altına düşürülürse, vücutta depolanan yağlar tekrar enerjiye çevrilebilir" diyorlar.

Yapılacak diyetin kişiye özel olması gerektiğini de kaydeden uzmanlar, bunun için de yaş, cinsiyet, boy, kilo ve hareketlilik durumuna uygun günlük kalori ihtiyacının belirlenmesi gerektiğini bildiriyor. Uzmanlar, belirlenen kalori miktarı ile Protein, karbonhidrat ve yağ dengesi de göz önünde bulundurularak diyet programı hazırlanmasının doğru olacağını belirtiyor.

Uzmanlardan, kilo vermeye yardımcı olacak bir diyet örneği:

1. GÜN

Sabah: 2 ince dilim salam, 1 adet elma, 1 adet portakal, 1 adet soyulmuş salatalık, 1 kibrit kutusu beyaz peynir (yağsız), 1 ince dilim Ekmek ve 6 adet yeşil zeytin.

Öğle: 1 adet tavuk baget (derisiz), 1 adet Domates, 1 adet soyulmuş salatalık ve 1 ince dilim ekmek.

İkindi: 1 adet mandalina ve 1 adet peynirli sandviç.

Akşam: 1 adet mandalina, 1 adet portakal, 1 adet domates, 1 adet soyulmuş salatalık, 1 ince dilim Ekmek, 2 yemek kaşığı makarna (sade) ve 5 yemek kaşığı kabak (kıymalı).

Yatmadan önce: 1 Su bardağı süt (1/2 yağlı).

2. GÜN:

Sabah: 1 adet yumurta, 1 adet elma, 1 adet portakal, 1 adet soyulmuş salatalık, 1 kibrit kutusu beyaz peynir (yağsız), 1 ince dilim ekmek ve 6 adet yeşil zeytin.

Öğle: 4 adet köfte, 1 adet domates, 1 adet soyulmuş salatalık ve 1 ince dilim ekmek.

İkindi: 1 adet mandalina ve 1 adet peynirli sandviç,

Akşam: 1 adet portakal, 1 adet soyulmuş salatalık, 1 ince dilim ekmek, 2 yemek kaşığı Pirinç pilavı (sade) ve 5 yemek kaşığı Lahana (kıymalı).

Yatmadan önce: 1 su bardağı süt (1/2 yağlı).

3. GÜN:

Sabah: 2 ince dilim salam, 1 adet Ayva, 1 adet portakal, 1 adet domates, 1 adet soyulmuş salatalık, 1 kibrit kutusu beyaz peynir (yağsız), 1 ince dilim ekmek ve 6 adet yeşil zeytin.

Öğle: 1 adet domates, 1 adet soyulmuş salatalık, 1 ince dilim ekmek ve 80 gram ton balığı (konserve).

İkindi: 1 adet mandalina ve 1 adet peynirli sandviç.

Akşam: 1 adet mandalina, 1 adet domates, 1 ince dilim ekmek, 2 yemek kaşığı makarna (sade) ve 5 yemek kaşığı karnıbahar (kıymalı).

Yatmadan önce: 1 su bardağı süt (1/2 yağlı).

KIZARTMALARDAN UZAK DURUN

Uzmanlar, diyet döneminde ise şunlardan uzak durulmasını öneriyor:

Kızartmalar, kuruyemişler, patates cipsi, çikolata – şekerlemeler, hazır meyve suları, meşrubatlar, kremalar, dondurma, yağlı kekler ve hazır soslar. Çay-kahve gibi içeceklerin şekersiz ve kremasız tüketilmesi gerektiğini de ifade eden uzmanlar, Günde iki bardaktan daha fazla soda-limon içilmemesi gerektiğini de vurguluyor. İHA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.